Viralife
Anasayfa / Teknik Bilgiler / Lamine Parke Uygulama Koşulları
Lamine Parke Uygulama Koşulları

Lamine Parke Uygulama Koşulları

Lamine parke mekanlarınıza değer katan eşsiz , doğal bir zemin malzemesidir. Ancak doğal ahşabın depolamadan uygulamaya ve kullanıma kadar içinde bulunduğu tüm mekanlarda ortam koşullarının ve depolama şartlarının dikkatle takipedilmesi gerekmektedir.

Uygulama yapılacak mekanda kapı ve pencereler takılmış , tüm boşluklar kapatılmış olmalıdır. Tercihen lamine parke mekanda yapılacak en son iş olmalıdır.

Lamine Parke uygulanacak alanda şap kotunda ve terazisinde olmalı , şap içerisindeki bağıl nem miktarının % 40‘ı (yere yapıştırmada %30’u ) aşmaması gerekir. Yüzer sistem uygulama yapılması durumunda 2 mm kadar bozukluklar tolere edilebilir. Ancak yere yapıştırma uygulama yapılması durumunda ise şapın son derece düzgün olması veya tesviye şapı uygulaması ya da şap üzerine kontraplak konularak uygulaya geçilmesi gerekir.

Lamine Parke uygulanacak olan mekanda havada %30-%60 arası bağıl nem ve minimum 18 oC sıcaklık ideal koşulları sağlar. Yeni binalarda nem oranının daha yüksek olabileceği düşünülerek , oluşabilecek aşırı nemi yok etmek amacı ile mekanı ısıtmak veya havalandırmak bir çözüm olabilir.

Lamine Parkelerin depolanacağı ortamın da nem, su ve aşırı sıcaklık değişimlerine maruz kalmaması ve istiflenen paketlerin asla doğrudan beton zemin üzerine konmaması gerekir.